Co to inpiracja do działania oparta o samomotywację

Wewnętrzna chęć do działania oznacza elementy powiązane ze środowiskiem pracy oraz cechami psychofizycznymi, które mówią nam o tym, z jakich powodów istoty ludzkie chcą wykonania powierzonych celów. Składanie ludzi do aktywności opiera się na oddziaływaniu na wartości człowieka za pomocą jasno zdefiniowanych mechanizmów wpływu. Są to pobudki powodujące realizację zadań. Inspirację do napisania tego artykułu skopiowałem z takiej strony:
HR i Szkolenia

Dalej przedstawię moją ulubioną i dominującą w dyskusji w sferze zarządzania teorię motywowania ludzi do działania – konstrukcję pobudek według Maslova. Potrzeby w tej koncepcji to:
1. Realizacja potrzeb wyższych: doskonalenie umiejętności, rozwój duchowości, talenty, hobby.
2. Uznanie: poszanowanie przez innych, oznaki społecznego statusu, poczucie własnej wartości.
3. Potrzeby psychospołeczne: związki społeczne, przynależność, miłość, współdziałanie z innymi.
4. Zapewnienie przetrwania: stabilność zatrudnienia, stabilność emocjonalna, jasny system wartości.
5. Potrzeby najniższego rzędu: chęć jedzenia, pragnienie, wypoczynek, sen, aktywność seksualna.
Zasady, które istnieją w obszarze piramidy motywów Maslowa to:
1. Pobudki zaspokojone nie motywują do aktywności.2
2. Po odczuciu zaspokojenia potrzeb będących nisko w konstrukcji, jednostka zwraca uwagę na potrzeby będące nieco dalej w hierarchii.
Kiedy organizuję szkolenia, często myślę o konstrukcji potrzeb według Maslova. Osoby będące na szkoleniu zapewne posiadają pobudki do działania. Dlatego uczęszczają na sesje szkoleniowe oraz zamierzają się doskonalić.
W innym poście na moim blogu opiszę efektywne metody diagnozy oczekiwań edukacyjnych.
To tyle naszych myśli.
Opracowanie:Marcin Sawka
Twórca tej notki jest absolwentem wydziału filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru coachingu. Posiada certyfikat Mistrza Odnowy Beavioralnej VBZ. Po studiach osiadł w Ustce. Od dziesięciu sezonów organizuje treningi i projektuje gry dotyczące efektywności osobistej w branży „dystrybucja i sieci handlowe”.

O TYM PISZEMY:
Badania satysfakcji