Często spotykane błędy jakie się popełnia podczas procesu rekrutacji.

admin post on Październik 8th, 2015
Posted in Team building

{Prawidłowe przeprowadzenie rekrutacji nie zalicza się do łatwych spraw, jak niejednemu się wydaje. Wybranie nieodpowiedniego kandydata może przynieść za sobą szereg niezbyt pożądanych skutków, włącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i rozpoczęciem rekrutacji od nowa. Z tego też powodu należy poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki jakim ryzyko kosztownej pomyłki będzie znacznie mniejsze.

Jedną z podstawowych pomyłem, jakie będą robić osoby przeprowadzające rekrutację, jest traktowanie w nierówny sposób potencjalnych kandydatów i decydowanie jeszcze przed przeprowadzeniem rozmowy, jedynie na podstawie dokumentów. Szczególnie problem ten pojawia się, jeżeli cały proces prowadzony będzie wyłącznie przez jednego rekrutera, w takim przypadku znacznie łatwiej o nieobiektywizm i podświadome faworyzowanie niektórych kandydatów.

Doskonale jest, gdy niektóre rozmowy przeprowadzane będą przez co najmniej dwie różne osoby, z jakich jedną z nich dobrze żeby był ktoś mający dobrą wiedzę merytoryczną. Może to pozwolić na uniknięcie takich sytuacji, gdy rekruter błędnie oceni kompetencje zawodowe znalezionego kandydata.

Z całą pewnością należy także unikać działania pod czasową presją, wybieranie kandydatów na siłę jedynie z takich powodów, że trzeba się zmieścić w wyznaczonym terminie raczej nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zbyt łatwo jest wówczas o nie w pełni przemyślaną decyzję, która w ostatecznym rozrachunku będzie bardzo kosztowna dla firmy.

Nie powinno się też ulec pierwszemu wrażeniu, błąd ten także często może się pojawić przy mało doświadczonych rekruterach, którzy tak naprawdę nie zajmują się takimi sprawami. Podczas prowadzonych rozmów pojawia się w takich przypadkach nadinterpretowywanie zachowań przyszłych pracowników i pomijanie ważnych dla ostatecznego wyboru sygnałów wysyłanych przez nich.

Żeby zredukować ryzyko pomyłki w czasie procesu rekrutacji warto trzymać się kilku reguł. Z pewnością ogromnie ważne jest należyte przygotowanie się do każdej rozmowy, przeprowadzanie ich nie w pojedynkę, lecz z drugą osobą, i skupianie się na wcześniej przygotowanym planie. Przez to znacznie łatwiej będzie można wyeliminować niepasujące osoby i znaleźć te, jakie najlepiej będą spełniać kryteria.

Comments are closed.