Fazy formowania działu pracowniczego

W tym miejscu muszę wyjaśnić, co oznacza zespół i grupa. Zespół jest dużym podzbiorem osób. osoby będące w grupie współpracują ze sobą, lubią się, ubierają się tak samo i oceniają siebie jako grupę. Zespół to jest mała grupa osób, która debatuje nad skomplikowanym projektem. W takiej grupie pracownicy zmierzają do wspólnego celu. Wszystkie zadania członków zespołu są substytucyjne. Dowiedziałem się tego, gdy odbyłem szkolenie  Jednodniowe Lub Dwudniowe Wyjazdy Zawierające Gry Szkoleniowe
Według nas każdy pracownik musi posiadać wiedzę, na jakim etapie rozwoju znajduje się  jego grupa pracownicza.  To nie wyłącznie teoretyczna wskazówka, ale również praktyczna droga postępowania zmierzająca do zwiększenia efektywności  zespołu. Zespół efektywnie realizuje nietypowe czynności, tylko wtedy, gdy szef zna wszystkie etapy formowania zespołu.
Wyróżnia się trzy kroki organizowania grupy pracowników. Etap formowania oznacza, iż członkowie w firmie nieidentycznie rozumieją sposób działania, który muszą osiągnąć. W zespole jest  wówczas niezbyt wysoki stopień akceptacji wspólnych celów.
Ludzie podczas szkoleń przyznawali nam, iż na tym etapie kładą dużą uwagę na to co mówią, bywają raczej nieufni , stopniowo integrują się.
Indywidualne  zadania uczestników takich grup roboczych zwykle stają się coraz bardziej zgodne ze sobą i z celami pracowników jako całości.
Etap burzy w grupie oznacza, że muszą się pojawić niesnaski na temat przywództwa jakie wyznacza  sobie grupa.  Ujawniają się nowe różnice zdań , a także różnice poglądów. Niewystarczająco jasne wyznaczenie  celu strategicznego  wywołuje u członków zespołu niechęć działania.
Po tym zjawisku najczęściej nadchodzi etap negocjowania zachowania osób należących do zespołu. Ten punkt w cyklu życia zespołu zakłada, iż ludzie próbują kreować wspólne reguły wykonywania zadań i postawy.
Tyle menedżerskich inspiracji.
Autor: Jan Domański
I DODATKOWO JAK ZWYKLE KILKA CIEKAWYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH TEAM BUILDING Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
- Ciesząca się największym wzięciem forma ćwiczeń : planszowe gry strategiczne
- Najlepiej ocenione w kwestionariuszach po warsztacie zabawy – opinie grup: gry inżyniersko kostrukcyjne
- Średnia liczebność grupy zajęciowej: pięćdziesiąt osób.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na konferencję: piątek.
- Najczęściej preferowana destynacja: Mazury

ŹRÓDŁO: Training Projects
Projektujemy survivalowe szkolenia team building i niezwykle dynamiczne wyjazdy integracyjne dla pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>