Fragmenty wykładu z zakresu budowania efektywnych grup pracowniczych

admin post on Grudzień 12th, 2013
Posted in Szkolenia, Team building Tags: , ,

W poprzednim miesiącu słyszałem o wykładzie, kiedy profesor John Bithday omawiał ostatnie badania na temat budowania zespołó ludzkich w firmach. Okazały się one bardzo interesujące oraz łamiące stereotypy z powodu nowego wglądu na temat: jaki powinien być zespół i kiedy najlepiej formować efektywne zespoły.
W oparciu o obecne wnioski z ankiet zrozumiałem, że ludzie naturalnie skupiają się w zbiorowości. Jeśli ma to miejsce wewnątrz firmy oraz członkowie grup lub zbiorowości zostali przypisani do stanowisk w hierarchii organizacyjnej, stają się oni członkami grup wydziałowych. Następnie, z własnej woli lub z obowiązku angażują się w prace wydziałów, zespołów zadaniowych itd. Zatrudnieni w firmach wchodzą w skład grup zupełnie pozbawionych struktury albo grup wspólnych zainteresowań, dla przykładu osób zainteresowanych gotowaniem lub samochodami. Więcej czytelnik może znaleźć np. w tym miejscu:   Szkolenie
Przedstawię w tym miejscu najciekawsze zjawiska na temat funkcjonowania zespołów. Grupy pracownicze stanowią coś więcej aniżeli typowe zbiorowości. Wykazują się nie tylko pracowitością, ale także ponadprzeciętną efektywnością. Czym charakteryzują się prawdziwe zespoły w odróżnieniu od grup pracujących wspólnie? Stałe dążenie do większej produktywności, co zwykle przynosi rzeczywiste efekty pracy zespołowej.
F.B. Katzenbach oraz A.G. Smith twierdzą, iż w grupie długo pracujących ze sobą grup pracowniczych można znaleźć czasem takie, które uzyskują efekty wspólnych działań przerastające jakiekolwiek ilościowe oczekiwania. Zespoły kreują lojalność i motywację. Pochodzą one z dostrzegania roli różnorodności potrzebnej w osiągnięciu wyjątkowego wyniku.
Udane grupy pracowników bywają zbliżone do potajemnej wspólnoty, gdzie potrzeba dzielenia się i wspólnego spojrzenia na świat była dominująca. Uzdolnienia i umiejętności wszystkich członków zespołu są postrzegane jako najważniejszy zasób.
W niniejszym blogu zamierzałem wykazać, iż zespół to całkiem trudne do opisania zjawisko. Typowo uproszczone podejście do tego tematu często  je uogólnia.
To tyle przywódczych inspiracji.
Opracowanie: Tomasz Nowosielski
I DODATKOWO JAK ZAWSZE TROCHĘ INTERESUJĄCYCH INFORMACJI ODNOŚNIE INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma zajęć : scenariusz społeczny
- Najlepiej ocenione w ankietach po warsztacie ćwiczenia – komentarze uczestników: zajęcia na wodzie – tratwy, pontony, kajaki
- Typowa wielkość grupy szkoleniowej: osiemdziesiąt uczestników.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na projekt firmowy: weekend.
- Najchetniej wybierana destynacja: Kaszuby

ŹRÓDŁO: Training Projects
Działamy jako grupa animatorów zajęć z doświadczeniem menedżerskim ale jednocześnie certyfikacjami związanymi z sportami ekstremalnymi, co pozwala nam na oferowanie wydarzeń w formie plenerowej, łącząc rozwój zespołów z grami outdoor. Pracujący dla nas animatorzy to również laureaci wielu nagród i inspirujące osobowości.