Gry menedżerskie w szkoleniach stanowiskowych

Szkolenia obejmują swoim zakresem dość dużo kategorii szkoleń: doskonalące dotychczasowe umiejętności, przygotowujące do pracy na danym stanowisku, oraz odświeżające dotychczasową wiedzę. Obserwuję, że pracownicy firm szkoleniowych często prowadzą kursy i sesje szkoleniowe rozwijające kompetencje. Jednakże każdy kierownik musi przygotowywać w wielu sytuacjach przyuczenie przysposabiające do stanowiska pracy. W poniższym wpisie przedstawiam, jakie zagadnienia bywają tu szczególnie kluczowe.
Kursy przysposabiające do stanowiska pracy to nabycie kwalifikacji odpowiedniego przygotowania pracy, inaczej mówiąc użycia w praktyce:
- sposobów skutecznej pracy,
- metod bezpiecznej pracy,
- postaw warunkujących akceptację efektywnych technik współpracy i ich polepszanie w ramach swoich możliwości,
- przyzwyczajeń poprawnego wykonywania aktywności zawodowej.
W szkoleniach przysposabiających do stanowiska pracy można użyć symulacje biznesowe. Nauczyłem się tego, wtedy gdy znalazłem tenże poradnik:
Projektowe Gry Menedżerskie
Na etapie planowania szkoleń stanowiskowych warto przeprowadzić:

- badanie sytuacji z punktu widzenia czynności w ramach działania produkcyjnego,

- diagnozę stanowiska z punktu widzenia występujących niebezpieczeństw i problemów zawodowych,

- badanie czynności razem z określeniem opisanych w osobnych dokumentach niebezpieczeństw oraz pokazaniem różnych zachowań w tej sytuacji,

- analizę słabych stron pojawiających się w najbliższym środowisku, tuż obok miejsca, gdzie ktoś pracuje,

- zaprojektowanie narzędzi dla miejsca pracy odpowiednio do wykonywanego zadania roboczego.

Przy wykonywaniu analizy czynności na określonym stanowisku można uwzględnić:

- grupy niebezpieczeństw oraz czynników niekorzystnych dla człowieka zarejestrowanych w danej dziedzinie,

- wykresy obrazujące cele i niebezpieczeństwa,

- tabele obrazujące cele w kolejnych etapach procedowania produkcyjnego i słabe strony.
W następnym wpisie na moim blogu przedstawię instrukcje następnej symulacji biznesowej.
Jerzy Kowal
Autor tego artykułu jest absolwentem kierunku administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych z dziedziny terapii rodzinnej. Posiada licencję Mistrza Sprzedaży Relacyjnej CAA. Buduje swoją karierę w Krynicy Górskiej. Od szesnastu lat organizuje treningi i tworzy gry dotyczące asertywności w branży „internet i e-business”.

TAGI:
Gry Integracyjne