Jak skomponować efektywne kursy i szkolenia

admin post on Marzec 4th, 2014
Posted in symulacje Tags: ,

Wyniki szkolenia w największym stopniu wynikają z wybranej dydaktycznej strategii projektu szkoleniowego. Różne metody przekazywania wiedzy najchętniej wykorzystywane przez polskich  szkoleniowców w 3-5 zeszłych latach często są używane w różnych kontekstach. Można wyodrębnić następujące wersje kursów o charakterze szkoleniowym: podczas wykonywania obowiązków, na stanowiskach wykonywania obowiązków oraz poza pracą. Wówczas jest możliwość, aby zamiennie organizować kursy szkoleniowe w specjalistycznych organizacjach ds. rozwoju personelu, ośrodkach warsztatowych i w grach i symulacjach. Połączeń sposób szkolenia oraz pomysłów na sesje bywa niezwykle dużo, ale wybór jest pochodną wymagań organizacji. Szczegółowy wykaz cech umieściłem tu:  Symulacje Szkoleniowe 
W dalszej części zaprezentuję sposób definiowania niektórych technik sesji szkoleniowych.
Gry decyzyjne (gra) – pokazuje neutralne warunki pracy lub na rynku i charakterystyczne problemy i wzajemne oddziaływania. Odbywa się to w realiach oddającym reguły funkcjonowania przedsiębiorstwa. Występują również typowe sytuacje konfliktowe oraz problemy systemów administrowania i zarządzania. Uczestnicy nie posiadają pełnej kontroli dlatego muszą potrafić działać w grupie. Rezultaty takiej formy dydaktycznej są zwykle oceniane. Tego rodzaju techniki uczą decydowania, określania ich konsekwencji i kompetencji funkcjonowania w grupie.
Cykl casów – czyli opis sytuacji z życia albo wymyślone sytuacje przekazane podczas sesji uczestnikom. Tego typu zadania oznaczają konieczność zastanowienia się nad dobrze zdefiniowanym, wziętym z życia zagadnieniem. Osoby biorące udział muszą zdefiniować i zniwelować problem, a w dalszej kolejności omówić to ze szkoleniowcem i resztą grupy. Taka metodyka z założenia zabiera większą ilość godzin.
Emilian Kalicki
Redaktor tej notatki  jest absolwentem wydziału iberystyki Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z obszaru  gospodarki morskiej. Posiada tytuł Mistrza Odnowy Beavioralnej MGO. Prowadzi firmę szkoleniową w Częstochowie.  Od dwudziestu sezonów prowadzi zajęcia i projektuje badania dotykające tematyki sprzedaży w sektorze „przemysł lekki”.

O TYM PISZEMY:
Gry Interersonalne
Warsztaty dla pracowników
Gry licencjonowane
Motywowanie
Zarządzanie dla brygadzistów
Zarządzanie zmianami
Firmy szkoleniowe
Licencje dla coachów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>