Komunikacja to cecha zintegrowanego zespołu

W niniejszym poście chciałem opisać jeden objaw skutecznie działającego zbioru pracowników w firmie. Uważam, że jest to otwarta komunikacja. Skupimy się teraz na znaczeniu przepływu danych w opisywanym przejawie funkcjonowania organizacji. Naukowcy wskazują, że na komunikowanie się z pozostałymi członkami grupy, w której jesteśmy poświęcamy prawie 90% okresu interakcji. W tym jedna trzecia stanowi rozmowa, a dwie trzecie słuchanie. Porozumiewanie się jest równie ważne w grupie w organizacji biznesowej, jak i w zupełnie odmiennych zbiorowościach ludzi, na przykład w rodzinie, w orkiestrze, między sportowcami. Inne przykłady można przeczytać na tej stronie:  Wyjazdy Integracyjne
Niezależnie od miejsca w organizacji oraz  zawodu, komunikowanie się jest najczęstszą aktywnością w pracy. Przekazujemy sprawy do zrobienia, sporządzamy harmonogramy, słuchamy narzekania naszych partnerów biznesowych, mówimy, czego chcemy od podwładnego i kreujemy wspólne cele ze współpracownikami. Dość często pewne przeszkody sprawiają, iż stopień natężenia komunikacji jest niezwykle nieuporządkowany. W takiej sytuacji nasi podwładni muszą bazować wyłącznie na wyuczonej wiedzy i usłyszanych pogłoskach.
Dla prawie każdegp człowieka codzienna wymiana informacji to zwykle tylko ustna wymiana informacji. Ale to jest błąd. Mowa wykorzystuje fizyczną właściwość jamy ustnej człowieka, ale  ten wariant jedynie szczególny sposób porozumiewania się. Jest to komunikacja ustna. Warto zwrócić uwagę, że wyłącznie człowiek ma umiejętność wymiany myśli w precyzyjny i jednocześnie barwny sposób.
Badacze tego zjawiska wymieniają też inne kanały wymiany myśli, jednak szerzej na ten temat w  innym wpisie, który zamieszczę w internecie 12 maja.
Tyle haerowych przemyśleń.
Opracowanie: Henryk Falenty
I DODATKOWO JAK ZWYKLE TROCHĘ INTERESUJĄCYCH ANALIZ ODNOŚNIE TEAM BUILDING Z MINIONEGO OKRESU:
- Najczęściej kupowana forma ćwiczeń : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej wycenione w testach po evencie zadania – opinie uczestników: gry topograficzno – poszukiwawcze
- Przeciętna wielkość grupy zajęciowej: siedemdziesiąt osób.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na event: wtorek.
- Najchetniej zamawiana destynacja: Wrocław

ŹRÓDŁO: Training Projects
Realizujemy survivalowe szkolenia team building i bardzo atrakcyjne wyjazdy integracyjne dla naszych klientów.
Wiemy, że udane szkolenie i wyjazd to także wygodny obiekt szkoleniowy. W naszej ofercie mamy ponad sto ciekawych lokalizacji z całego kraju. Zapraszamy na imprezy integracyjne a także  team building.Zwykle działamy w Karkonoszach, w środkowej Polsce jak również na terenie Warmii i Mazur. Rekomendujemy  destynacje na łonie natury . Od kwietnia do października działamy na terenie otwartym, a gdy pada, wieje lub temperatura jest za niska – w salach konferencyjnych.