Najważniejsze pojęcia w obszarze pobudzania do pracy

admin post on Maj 25th, 2014
Posted in Pozostałe

Duża grupa ludzi buduje motywacyjne systemy wynagrodzeń w różnych firmach. Jednakże niewielu z nich nie nauczyło się, co w gruncie rzeczy angażuje członków zespołów pracowniczych. W tym miejscu pokażę najważniejsze definicje na ten temat.
Motywowanie do działania to inaczej techniki wzbudzające dobrą energię w człowieku, podtrzymujące oraz regulujące zachowaniem pracownika. Da się wyróżnić motywację zewnętrzną, do niej wliczamy: ukaranie pracownika, nagrody, badanie satysfakcji oraz wywieranie wpływu kierownictwa. W książkach z zarządzania znajdziemy dodatkowo motywowanie wewnętrzne, do niej zaliczamy: potrzeby, niepokoje wewnętrzne, hobby, potrzebę osiągania celów, dążenia na przyszłość i cele. Więcej teorii znajdziesz tu: Assessment Lub Development
Najważniejsze określenia:
Motywacja – dążania zaistniałe na skutek odczuwanych stanów i innych zagrożeń, uosabiające się w aktywnym dążeniu do przeprowadzenia określonego postępowania dla realizacji zdefiniowanego celu.
Diagnozowanie motywów społecznego podejmowania aktywności  :  poziom samoświadomości lub możliwość zwerbalizowania motywów własnego postępowania. Możemy zdiagnozować motywy dominujące, wpływające na rodzaj określonych procesów życiowych, ich przebieg i oczekiwany efekt.
Siła motywów oznacza sprawność działania, wpływa na intensywność bodźców motywacyjnych konwencjonalnych i emocjonalnych. U większości pracowników te statnie wydają się dominować. Jak wykazały badania, że na skuteczność prowadzonej aktywności ma wpływ znak odczuwanych bodźców: pozytywne zwiększają skuteczność procesów życiowych, negatywne znowu je obniżają. Również rodzaj odczuwanych potrzeb miewa wyjątkowy wpływ, na przykład uczucie przygnębienia nie wpływa mobilizująco na działanie. Ważna będzie dla człowieka też świadomość uczucia. Nie istnienie aktywizowania psychofizycznego albo zbyt duże wywoływanie tego stanu nie podnoszą sprawności aktywności życiowej. Co więcej, zbyt wysokie mobilizowanie psychomotoryczne z zasady przyczynia się do zapaści w wieku starszym.
Tyle haerowych wniosków.
Opracowanie:Michał Groźny
Twórca tego felietonu jest absolwentem kierunku politologii Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z obszaru  analizy transakcyjnej. Posiada licencję Mistrza Kreatywności UTV. Prowadzi firmę szkoleniową w Rawiczu.  Od czterech sezonów koordynuje warsztaty i opracowuje gry dotykające tematyki rozwoju pracowniczego w sektorze „windykacja należności”.

TEMATY BOGA:
Badania wynagrodzeń
Zwolnienia pracowników
Polityka human resources w prywatnej firmie
Nowoczesne zarządzanie ludźmi
Skuteczny mentoring