Ocena przedsięwzięcia z zakresu szkoleń

Rozsądny szef ocenia zyskowność realizowanych projektów biznesowych. Obecnie bardzo często kierownicy personalni są zobowiązani do zaprezentowania szczegółowej diagnozy z wiążącymi wnioskami, dodatkowo zawierającej mierzalne wskaźniki wcześniej planowanych efektów HRowych.
Z poprawnie dokonanej fazy podsumowania szkolenia można wyciągnąć wiele postulatów usprawnień na przyszłość.  Pracownicy uczestniczący w szkoleniu testują siebie, jak duże zrobili ”developement progresses”. A kierownicy pozyskują informację w zakresie efektów szkolenia u podwładnych. Trenerzy pozyskują informację, co muszą przygotować bardziej szczegółowo w czasie następnego tego typu szkolenia. Pomysł do opracowania poniższych rad zaczerpnąłem stąd:
 Wyjazdy Integracyjne Od A Do Z
Zgromadzone dane, wyniki ankiet oraz rezultaty z poprowadzonych warsztatów, są niezłą platformą wniosków do dalszych, o wiele innowacyjnych cykli szkoleniowych lub też działań doradczych. Poprawiają też wiarygodność pracowników organizujących szkolenia w służbach kadrowych firm.
Diagnoza szkolenia powinna przynieść odpowiedź na wiele pytań:
- czy cele projektu szkoleniowego są osiągnięte?
- na ile dało się osiągnąć zamierzony progres teoretycznych kompetencji u szkolonych pracowników?
- jak bardzo przerobiony na szkoleniu materiał i umiejętności praktyczne były odpowiedzią na wyzwania ludzi biorących udział w szkoleniu?
- czy nabyta wiedza będzie adaptowana oraz przenoszona do operacyjnych czynności uczestnika?
- czy wydatek związany ze szkoleniem będzie opłacalny?
Powyższe informacje wskazują, w jaki sposób zaowocowały zorganiozowane ćwiczenia, wykorzystane w trakcie warsztatów. Dzięki temu prowadzący szkolenie może wysnuć wnioski, jak ważne są: zaprojektowane diagnozy oczekiwań szkoleniowych, określenie problemu sesji szkoleniowych, nakreślenie  celów projektów szkoleniowych, przygotowanie logistyczne treningów w zakresie materiałów szkoleniowych.
W następnym wpisie na blogu opiszę nietypowe inicjatywy po szkoleniowe.
Na tą chwilę to tyle moich wniosków.
Redakcja:Ludwik Tyrmand
Redaktor tej notatki  jest absolwentem wydziału iberystyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru  księgowości. Posiada licencję Doradcy Terapii Ustawień XIN. Rozwija swoją firmę w Żyrardowie.  Od dwóch sezonów wykłada i pisze gry dotykające tematyki rozwiazywania konfliktów w sektorze „telekomunikacja”.

HASŁA:
Audyty kompetencji
Ocena okresowa w organizacjach
Strategia personalna w międzynarodowej organizacji
Zaawansowane kierowanie kadrami
Nowoczesne modele kompetencyjne