Zasoby czasu w działalności menedżerskiej

W poprzednich latach ilość celów kierowników działów znacznie się zwiększyła. Menedżerowie i ich podwładni starają się być otwarci na wyzwania otoczenia, ale gospodarowanie ich czasem jest bardzo trudne. W tym artykule opisuję wyniki badań „gospodarowanie rozkładem dnia osób na stanowiskach kierowniczych”. Mnóstwo treści znalazłem w tym miejscu:
Encyklopedia – Szkolenia Przywództwo i Kierowanie
Rezultaty badań z zakresu gospodarowania czasem i ustalania priorytetów przez kierowników liniowych i sztabowych są takie:
1. Jedynie 17 proc. menedżerów nie uskarża się na brakujący czas do wykonania zadań.
2. Pozostali chcą mieć w ciągu dnia od godziny do kilku godzin więcej niż mają obecnie.
3. Większość menedżerów cierpi na całkowity deficyt czasu.
4. Dniowy okres zaangażowania przepytanych kierowników z różnych firm kształtuje się od 8,5 do 13 godzin.
5. Zbytnio rozczłonkowany jest dzień aktywności. Przynosi to większą zachorowalność na depresje oraz choroby układu krążenia.
6. Kierownicy podejmują się od trzydziestu do 240 drobnych zadań w ciągu okresu aktywności zawodowej na przykład delegowanie uprawnień, kontakty z podwładnymi, rozmowy z interesantami, sporządzanie dokumentów, telefony, poczta elektroniczna, szkolenia i tak dalej.
7. Średnio menedżerowie realizują 20% zamierzonych celów.
8. Zakres pracy koncepcyjnej w czasie pracy menedżera wynosi około od 15 do 20 proc.
9. Na pracę w zespole (dla przykładu zebrania, imprezy okazjonalne, sesje szkoleniowe, profesjonalny, analizowanie rynku itd.) menedżerowie planują dwadzieścia do trzydziestu procent czasu, znikomy procent zaś na podnoszenie swoich umiejętności z zarządzania i pracę koncepcyjną.
10. Straty czasu dyrektorów wynoszą około 20 proc. zasobów czasu w pracy.
W następnym poście na moim blogu opiszę kolejne obszary tematyczne projektów szkoleniowych dla kierowników.
O BLOGU

W tym blogu wiele dyskutujemy też o:
- pomiary kompetencji menedżerów w dużych koncernach i małych firmach
- kwestionariuszy psychologiczne
- szkolenia z rozwoju osobistego i menedżerskiego
- szkolenia dla załogi
- kierowanie zasobami ludzkimi